Naše nabídka

Zlatá mince Sovereign 1 Libra - kus finanční historie lidstva ve vlastních rukou

06.08.2018Novinka v nabídce e-shopu

Co je Sovereign?
(čti „soverajn“, v překladu panovník, vládce, svrchovanost)
Jen málo mincí v roli peněz se může hrdě ohlédnout za mnohasetletou tradicí, neboť znakem opravdové kvality měny je schopnost udržet se v roli mezinárodního platidla a usnadňovat tak obchod napříč kontinenty. Britská královská mincovna razí Sovereigny již od roku 1498 a v aktuálním designu od roku 1817 s udržením vysoké popularity a akceptace.
Existuje pouze několik mincí tohoto významu a Sovereign je v mnoha ohledech nejznámější a nejprestižnější z nich a představuje svou razičskou kvalitou bezpochyby „1. ligu“ mezi mincemi po celém světě.

Proč investovat do mincí Sovereign?
    •    historické mince za cenu běžných investičních mincí
    •    vysoce likvidní a obchodované mince s potenciálem cenového růstu
    •    v bankovní kvalitě s garancí zpětného odkupu
    •    bez DPH a daně z příjmu při zpětného prodeji

Váha a ryzost mince
Mince váží 7,988 gramu s čistým obsahem zlata 7,32 gramu. Ryzost mince 916,6/1000 ( 22 karátů).
Jako každá oběhová mince, tedy mince plnící reálně funkci platidla a oběživa, je k předepsanému obsahu zlata přimísen i další kov, který má za úkol zvýšit odolnost mince proti oděru, neboť jak známo, ryzí zlato je měkké a mince z ryzího zlata by byly dříve opotřebované. Ryzost Sovereignu byla autoritami stanovena na 916,6/1000. Pro úplnost je nutné podotknout, že dnešní cena mince je pochopitelně odvozena od čistého obsahu zlata v minci. S trochou humoru se dá říci, že kupec této mince získává vlastně i kousek stříbra, mědi či jiného kovu jako bonus zdarma.

Motivy na minci

Sovereign
Na přední straně Sovereignu je vyobrazen vždy aktuálního vládce v různých životních etapách, tedy například Jiří V. nebo Alžběta II. v mládí se svázanými vlasy (Elisabeth- stužka ve vlasech), později Elisabeth s diadémem atd.
Druhá strana Sovereignu vždy vyobrazuje Svatého Jiřího na koni v boji s drakem a uvedením letopočtu ražby. Výjimkou je Sovereign – státní znak, kde je místo svatého Jiřího vyobrazen znak Spojeného království.
Sovereign platil jako reálné platidlo v celém britském impériu. Dnes je tato mince velmi oblíbenou investiční mincí po celé Evropě nebo například na blízkém východě.

Historie mince
Jedna z nejstarších mincí, která je i v současnosti stále produkována, byla poprvé vyražena před více než 500 lety v roce 1489. Tehdy nařídil král Jindřich VII. Královské Mincovně výrobu "nových peněz ze zlata" aby pomohly stabilizovat legitimitu jeho nové vládnoucí dynastie. Byla to největší mince, která se kdy v Anglii objevila, a to jak do velikosti, tak i hodnoty. Na počest krále, který v té době představoval symbol síly a prestiže, byla pojmenováná  Sovereignem. Tento symbol politické moci byl opakovaně ražen každým z Tudorovských monarchů až do vlády Krále Jakuba I. Poté ražba mincí na více než 200 let ustala.
V roce 1817 byla myšlenka ražby Sovereignu oživena jako součást velké mincovní reformy, která následovala po skončení napoleonských válek. Jednalo se o menší minci (asi s poloviční velikostí původního originálu), ale krásou předčila svého předchůdce. Tradiční heraldický znak byl nahrazen vyobrazením Svatého Jiří od italského rytce Benedetta Pistrucciho. Toto vyobrazení se stalo numizmatickou klasikou a synonymem pro Sovereign.
Během devatenáctého století byl zlatý Sovereign uznávanou měnou ve více než 20 zemích.
Desetiletí předcházející první světovou válku bylo zlatým obdobím pro Británii a Sovereign. Následující 1. světová válka přinesla obrovské lidské i materiální škody. Finanční požadavky první světové války přinesly konec Sovereignu jako oběžné mince. Po válce bylo velké množství mincí roztaveno na úhradu válečných reparací.
Dnes nabízí Sovereign pro investory luxus, historii a symboliku v kombinaci s excelentní razičskou kvalitou. Stala se mezinárodně uznávaným symbolem bezkonkurenční přesnosti, integrity a síly.

 

 

 

 

 


 


Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA