Inflace je od nepaměti důsledkem státních dluhů a tisku peněz k jejich zaplacení. Jedná se o mocenské opatření, které má posloužit k umoření státních dluhů na úkor majetku občanů.
Stát může svým privilegiem tisku peněz - důsledně vzato „falešnými“ penězi - v podstatě bez omezení prohlubovat své zadlužení až do okamžiku, než jsou dluhy tak velké, že stát ztratí před věřiteli svou důvěryhodnost. Tento okamžik se nazývá státní bankrot. Tato událost znamenala vždy bez výjimky katastrofu pro úspory těch, kteří nekriticky věřili systému papírových peněz.
Inflace je skrytá daň, jež je startována státem pomocí tisku peněz. Tento vede doslova k rozředění hodnoty, tedy kupní síly peněz v čase. Současný globalizovaný finanční systém je v rukou přesvědčených inflacionistů. Proinflační politiku prosazují dnes snad všechny vlády a centrální banky světa. Je to důsledek vítězství doktríny o nekonečném růstu poháněném na dluh v moderním ekonomickém myšlení celé západní civilizace.
Tato doktrína v podstatě popírá přirozený cyklus tržního hospodářství, jemuž mimochodem mohou vděčit vyspělé průmyslové státy za svůj blahobyt. Systému tržního hospodářství jsou cyklické a očistné recese vlastní. Podobně jako člověku, který po výkonu potřebuje odpočinek. Bojovat proti přirozené recesi je tedy v podstatě totéž, jako odepírat znavenému běžci nárok na odpočinek.
Markantní rozdíl ve výkonnosti systému tržního systému a systému byrokraticky řízeného krásně dokumentuje žalostný rozdíl dvou německých států ve svém poválečném ekonomickém vývoji. Švýcarský ekonom profesor Peter Bernholz došel v roce 2003 ve své knize „Měnové systémy a inflace“ k empirickému poznání: „Politický systém má tendenci favorizovat inflaci.
Všechny velké inflace způsobili králové nebo vlády….. Největší hyperinflace se udály ve 20 století, tedy v systémech svévolně rozmnožitelných peněz, s výjimkou hyperinflace během francouzské revoluce, kdy ovšem francouzský finanční systém stál rovněž na standardu volně rozmnožitelných papírových peněz.“
Moderní politické ekonomii se podařilo dokonce „prodat“ veřejnosti dvouprocentní inflaci jako „cenovou stabilitu“ a veskrze zdravou finanční politiku. Jen průměrně finančně gramotný člověk asi pochopí, že programové zbavování úspor hodnoty tempem 2% ročně bez kompenzace (například dostatečnými úroky na vkladech) nemůže představovat žádnou stabilitu, nýbrž naopak skrytou daň, tedy finanční represi.
A přesto, tato (ne)logika zvítězila jako mantra současného ekonomického myšlení po celém světě. Finanční dějiny lidsva nám však poskytují bezpočet důkazů o tom, že většina se většinou mýlí.