Aktuality

Investiční mince Britannia: JEDEN ROČNÍK, DVA PANOVNÍCI

23.02.2023Novinky

Smrt britské královny Alžběty II. byla událostí loňského roku nejen ve světových dějinách, ale i ve světě mincí. Mezitím byla odhalena podobizna nového krále Karla a v mincovnách po celém světě se připravovali na výměnu portrétů panovníků na mincích. Po představení Karlova portrétu se původně žádné další zprávy o nových mincích nedaly očekávat, Královská mincovna z Velké Británie však přinesla velké překvapení.

Jak je nyní známo, ročník zlatých mincí Britannia 2023 bude stále vydáván s portrétem královny Alžběty II. Mince byly zřejmě vyrobeny ještě za života královny a královská mincovna se rozhodla nedrtit již hotovou ražbu. 

  

Historický okamžik v numismatice

Numismatickou senzací se však stalo oznámení, že od 1. prosince 2022 bude pokračovat výroba mincí Britannia ročník 2023 s podobiznou krále Karla III. Jednoduše řečeno: ročník 2023 je ve dvou variantách.

  

Toto historické rozhodnutí lze jistě chápat jako poslední poctu královské mincovny Jejímu Veličenstvu. Královna byla zastoupena celkem pěti portréty nejen na britských mincích, ale také na četných pamětních mincích a medailích.
Odpovědní lidé ve Walesu zřejmě neměli to srdce zničit mince s podobou téměř stoleté panovnice. Kromě toho mohly hrát roli aspekty udržitelnosti, protože k roztavení mincí a jejich opětovné ražbě by bylo potřeba nesmírné množství energie.

Investiční příležitost i krásný kousek do sbírky

 

 

 

Nyní existuje několik zajímavých příležitostí, a to jak pro sběratele, kteří chtějí do své sbírky zahrnout kus současné historie, tak pro investory, kteří hledají návratnost. Na jedné straně se očekává, že hodnota mincí Britannia ročník 2022 poroste nadprůměrným tempem, protože se jedná o poslední pravidelný ročník s podobiznou královny. Ročník 2023 se s největší pravděpodobností také dočká silné poptávky, protože v dějinách lidstva stěží existovaly srovnatelné situace, kdy by byli dva panovníci zvěčněni na jeden typ mince v jednom roce. 

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA