Aktuality

SOVEREIGN - zlatá mince z Velké Británie, předchůdce EURA a prostředek k zabezpečení hmotného majetku

05.09.2019Novinka
Kdo chce chránit své jmění pomocí zlata a zároveň má zájem o historická témata, nemůže se takové minci, jako je SOVEREIGN, vyhnout.

Od roku 1999 není projekt společné evropské měny EURO jen pokusem o usnadnění přeshraničních plateb v Evropské unii, ale také o vybudování společné měnové oblasti stability a důvěry. Jak daleko je realita od tohoto cíle, lze pozorovat denně. A myšlenka na EURO není nová – v dřívějších dobách se vládci pokusili proměnit své mince v uznávané měny i za vlastními hranicemi. Občas se to dokonce podařilo – pokud měla mince potřebný obsah drahého kovu, ze kterého byla vyražena. Obecně se o takových mincích hovoří jako o obchodních, resp. oběžných mincích („kurantmünze“).

Pravděpodobně nejznámější obchodní mincí s úžasnou historií několika set let existence je SOVEREIGN z Velké Británie. Je to nejdůležitější obchodní mince na světě a dodnes je nedílnou součástí produktové řady Královské mincovny. Pochází z roku 1489 – doby krále Jindřicha VII.
V následujících stoletích byl Sovereign opakovaně rušen, aby po úpravě svého vzhledu a gramáže opět získal slávu po znovuzavedení pozdějšími vládci.

Numismatická legenda

Zlatý SOVEREIGN je numismatická legenda, která drží mnoho rekordů: s 1,5 miliardami vydaných kusů je Sovereign považován za zdaleka nejvíce raženou zlatou minci na světě; až do dnešních dnů je britský Sovereign ražen nejen v centrální mincovně ve Velké Británii (The Royal Mint), ale také na ostatních místech po celém světě, jako je Melbourne a Sydney, a stejně tak Perth v Austrálii, Pretoria v Jižní Africe a Ottawa v Kanadě. Zatímco tyto kusy se obchodují výrazně nad hodnotou čistého kovu, Sovereigny z Royal Mint v Londýně (nebo nyní i z velšského Llantrisantu) lze získat za výhodnou cenu s velmi nízkým prémiem nad aktuální hodnotu čistého kovu.

Sovereign, jak ho známe dnes, byl poprvé vytvořen v roce 1817. Od té doby je hrubá hmotnost mince přesně 7,98805 gramů, ryzost je 22 karátů. Červenavé zabarvení mincovního kovu je způsobeno obsahem mědi, která zvyšuje odolnost mince proti poškrábání. Mince obsahuje 7,32 gramů zlata.

Podoba zlatých mincí Sovereign byla až na několik výjimek nezměněna od roku 1817.
Na jedné straně mince je motiv Svatého Jiří v sedle koně, jak bojuje s drakem.
Samozřejmostí je vyobrazení portrétu hlavy státu Velká Británie královny Alžběty II. na druhé straně mince.
Pokud panovník vládl po dlouhou dobu, byl jeho portrét podle potřeby upravován. Královna Alžběta II. je za dobu svého dlouhého panování ztvárněna několikrát.
Zlaté mince Sovereign s portréty dřívějších monarchů, jako jsou královna Viktorie, Edward VII nebo Georg V., se stále i v dnešní době obchoduje jako se standardními investičními mincemi.

 

 

Takže ještě jednou:

Kdo chce chránit své jmění pomocí zlata a zároveň má zájem o historická témata, nemůže se takové minci, jako je SOVEREIGN, vyhnout!

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA