Aktuality

Zlato pokračuje ve vzestupu k dalším metám

08.01.2019Analýza grafu

Čtenáři našich analýz a komentářů, kteří si raději vzali přes vánoční svátky volno a dění na trzích nevěnovali pozornost, jsou možná vývojem v těchto několika dnech překvapeni.
Zatímco akciím se nepodařilo v posledních obchodních seancích minulého roku zvrátit neblahou bilanci roku 2018, zlato a vzácné kovy vstoupily do Nového roku svižným tempem.

Zlato podle plánu po překonání bariéry u 1240 USD téměř okamžitě vystoupalo až k 1300 USD/unci . Společně se zlatem potáhlo vzhůru v jednom sledu také stříbro..

Pozitivním znamením je fakt, že prosincové razantní cenové vzestupy nevzbudily žádnou mediální pozornost. Přitom zlato přidalo v USD od srpna do dnešního dne 10,6 % a stříbro od poloviny listopadu o 14,2%. Potvrzují to rovněž indikátory měřící náladu investorů, která je navzdory pozitivnímu vývoji stále negativní. A to je dobře. Tím je vytvořen předpoklad pro další cenový vzestup.

Graf: Zlato v USD za unci 2018

Pozitivní obraz – vzestupný klín dokončený proražením linie odporu u 1240 USD (červená vodorovná linie), krátký test zpět na linii (událost v červené elipse) a odraz do cílové zóny 1280/1310 USD.
Zdroj: AuRENTA-/Guidants

Po tomto čítankovém scénáři následuje typicky kratší konsolidace sil před dalším vzestupem, jehož potenciál sahá k rozhodující bitevní linii u 1360/1366 USD. Teprve zde se rozhodne o dalším dlouhodobém trendu.

Graf: Zlato v USD 2012-2018

Dynamický vzestup zlata po prolomení 1240 USD (vodorovná červená linie) směřoval okamžitě až k 1300 USD. Rozhodující bitva o dlouhodobý trend však bude svedena až na „frontové linii“ u 1366 USD (vodorovná modrá linie). Jejím úspěšným proražením bude definitivně dokončen obrat k dlouhodobému vzestupnému trendu.
Zdroj: AuRENTA/Guidants

Na cenách v CZK i Eurech se zatím tyto dolarové posuny neprojevily až tak razantně, a to díky posilujícím kurzům v závěru roku. O důvod více, vnímat toto „relativní přimražení cen“ zlata v CZK jako určitý bonus a příležitost k nákupu nebo posílení pozic svého fyzického pokladu.

Závěrem:
Celkový obraz obratu trendu nabývá stále jasnější kontury. Zvláště, pokud se naplní také skeptická očekávání na ostatních, zejména akciových trzích, mohlo by zlato a vzácné kovy získat další „přídavný pohon“.
Doporučujeme preferovat fyzické investiční zlato a vzácné kovy před „papírovými“. Důvod je již od poslední krize roku 2008 stále tentýž – nepolevující systémová rizika daná stupňujícím se zadlužením celého globalizovaného finančního systému, jakož i řadou ekonomických i geopolitických problémů.
Po 6 letech úhoru má rok 2019 má rozhodně šanci stát rokem zlata a vzácných kovů.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA