Aktuality

Mluví pravdu teprve až už nic neriskují?

10.06.2016Zamyšlení
Teprve až mají finančně "vše v suchu" a nic neriskují, mluví centrální bankéři pravdu?

Dalším centrálním bankéřem, který po svém funkčním období mění svůj pohled na politiku, kterou sám spoluutvářel a nese za ní tudíž plnou odpovědnost je Lord Mervyn King, který  byl od roku 1990 členem Bank of England a od roku 2003 do roku 2013 stál v jejím čele.
Tedy na politice tisku peněz v jejímž důsledku se vytvořila nemovitostní bublina, jejíž splasknutí přivedlo finanční systém v roce 2008 ke zhroucení, stejně jako následné záchrany hazardujících bank z peněz daňových poplatníků za cenu razantního nárůstu státního zadlužení po roce 2008. Dodnes platí Mervyn King jako velmi vlivný ekonom a myslitel. Tisk „The Telegraph“ zveřejnil výňatky z jeho nové knihy. Je to četba, kterou se tento vážený pán řadí k ostatním, kteří odhalují své pravé vidění, až teprve mají vše finančně v suchu a nemají již co ztratit.
 Posuďte sami: „ Centrální banky se nacházejí v pasti nízkých úroků z důvodů panující víry, že řešením nízkého ekonomického růstu je dodatečné stimulování finanční politikou (poznámka autora: rozuměj tiskem peněz)… Mnoho zemí nyní poznává, že možnosti této politiky jsou vyčerpány. V současnosti se setkávají ministři financí a centrální bankéři světa a zveřejňují prohlášení, ve kterých sami sebe posilují k opatřením vedoucím k silnému, samonosnému a vyváženému ekonomickému růstu. Co však lze k zotavení ekonomik po krizi roku 2008 říci je pouze tolik, že růst nebyl ani silný, ani samonosný, ani vyvážený. Chybí politická vůle k odvážným rozhodnutím, a proto se musíme obávat, že rozměr přicházející krize se stále zvyšuje. Naši vnukové se nás budou za 50 let ptát, proč jsme neměli odvahu zavést potřebné reformy, abychom zabránili budoucím krizím. …Jsme nuceni uznat rozměr nerovnováhy, kterými se vyznačují největší ekonomiky světa i alchymistickou podstatu našeho měnového a bankovního systému. Jen tak získáme kuráž k odvážným reformám.“
Amen. Škoda jen, že se svými závěry pan King neřídil již dříve, když mohl sám něco změnit...

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA