Aktuality

„Přehřáté“ akcie jsou šancí pro zlato v roce 2017.

04.04.2017Komentář

Vysoké riziko zklamání na akciových trzích….

První čtvrtletí roku 2017 je za námi. Řádky ekonomických médií byly povětšinou zasvěceny komentářům o rallye na akciových trzích jako reakci na ekonomické plány nově zvoleného amerického prezidenta.

Avšak i Donald Trump dostává zakusit první lekce z reálné politiky. Ukazuje se, že ne každý jeho záměr či slib dokáže prosadit stejně snadno, jako ve svých vlastních firmách. Bez ohledu na to stoupají akciové trhy stále dál na nová historická maxima a svět zdá se být pro investory v pořádku. Rallye je i nadále živena vysokým pozitivním očekáváním ve schopnosti prezidenta.

Následující graf však ukazuje, jaký je rozdíl mezi „tvrdými fakty“ a „měkkými daty“ pořizovanými pomocí různých ekonomických anket. Zatímco naděje vkládané do Trumpovy politiky od okamžiku jeho zvolení dosahují absolutních maxim (=měkká data měřená statistickými anketami), ukazují tvrdá ekonomická data na reálně slabý vývoj ekonomiky.

Graf 1: Optimismus versus ekonomická realita USA (2016-2017)

Vysoká očekávání po Trumpově zvolení (zelená křivka „Soft data“) nekorespondují s reálnými ekonomickými daty (červená křivka „Hard data“)
Zdroj: Royal Bank of Canada

 

…představuje šanci pro zlato.
Tento rozdíl mezi nadějemi a realitou v sobě skrývá masivní riziko zklamání pro akciové trhy, ze kterého by měly těžit vzácné kovy.

Cenový vývoj zlata v 1. čtvrtletí se nemusí zlato „krčit v rohu.“ První čtvrtletí přineslo pozitivní cenový vývoj. Na dolarové bázi o +7,8% a na eurové bázi o +5,2% (viz grafy níže).
Obvyklá korelace „akcie nahoru, zlato dolů“ tedy v tomto relativně krátkém období neplatila, což svědčí o relativní síle cenového vývoje zlata.

Graf 2: Cenový vývoj zlata v USD od počátku roku: +7,8%


Graf 3: Cenový vývoj zlata v Euro od počátku roku: +5,2%

 

 

 

 

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA