Aktuality

W.Buffett se zbavuje finančních derivátů

11.08.2016Komentář

Už v roce 2003 označil tento „čaroděj z Omahy“, jak tomuto geniálnímu investorovi přezdíváno, finanční deriváty za „finanční zbraně hromadného ničení“. Sám sice občas deriváty k zajištění některých rizik využíval, nicméně v letošním roce dle povinných hlášení dozorujícím orgánům se jeho investiční společnost Berkshire Hathaway ve velkém stylu zbavuje právě těchto finančních nástrojů.

Společnost zaplatila v červnu 195 miliónů USD, aby se zbavila posledních kontraktů k zajištění rizik na dluhopisovém trhu. Jednalo se zajištění objemu aktiv 7,8 miliardy USD.

Sledovat Buffettovy kroky nebylo nikdy chybou a už vůbec ne přemýšlet nad tím, co svými kroky sleduje. My si interpretujeme jeho krok jako akt nedůvěry ve finanční a bankovní systém postavený z velké části právě na těchto spekulativních nástrojích. Tyto lze v podstatě označit za finanční sázky, které jsou odvozeny od určitého aktiva a které snaží vydělat na správném odhadu cenového vývoje.

Připomeňme jen, že to byly právě tyto nástroje konstruované na spekulace na nemovitostním trhu, které způsobily v roce 2008 kolaps celosvětového finančního systému.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA