Aktuality

Parabolický vzestup na akciových trzích a vzácné kovy „ve startovních blocích“

29.01.2018Novinka

Dynamika vzestupu na akciových trzích se stupňuje. Jak je vidno z níže uvedeného grafu, nabírá vzestup na akciových trzích na dynamice a průběh kurzu připomíná parabolu (viz graf níže). Parabolický průběh je vzácný a většinou se objevuje v konečných fázích vzestupu, kdy na trhu panuje euforie a bezstarostnost – průvodní znaky přehřívání trhu.

Graf: Akciový index Standard and Poors 500 (2016-2018)

Parabolický průběh doprovází zpravidla poslední fáze trendu.
(Zdroj: Krisensicherinvestieren)

 

Stále více indikátorů extrémních hodnot. Ukazatel, který uvádí počet dní od posledního alespoň 5 procentního propadu akciového trhu, dosáhl podle zdroje Goldman Sachs 400 dní, což je absolutní historické maximu. Nepřekvapí ani další znaky typické pro poslední fáze trendu, jako jsou vysoké přílivy kapitálu do akciových fondů, maxima finančních objemů nákupů akcií na kredit, vysoké hodnoty ukazatelů optimismu na trhu nebo příliv nových burzovních investorů z řad nováčků.
Dva největší američtí online brokeři E-Trade a TD Ameritrade hlásí nejen rekordní příliv nových investorů, ale také rekordní aktivitu stávajících klientů. „Většina našich nových klientů uvádí, že jsou na burze nováčky.“ uvádí TD Ameritrade.  Aby mohli tento příliv zvládnout, nabízí aktuálně 24 hodinový nepřetržitý servis.

Zlato a vzácné kovy ve „startovních blocích“

Situace u vzácných kovů je opačná. Stále ještě skleslý sentiment navzdory stoupající ceně zlata svědčí o nedůvěře investorů v nový trend. Taktéž jeden z typických znaků rodících se trendů.

Zlato má za sebou již téměř +30% nárůst oproti minimům z přelomu roku 2015/2016 a stále ještě kotuje dobrých -30% pod svými historickými maximy z roku 2011, viz. graf 2.

Graf 2: Zlato v USD 2011-2018

Aktuální cena zlata v USD kotuje pořád ještě 30% pod svými maximy z roku 2011 navzdory kurzovému zisku +30% z minima v roce 2015.
(Zdroj: EKKA-Gold)

Četné indikátory ukazují pro rok 2018 „zelenou“ nejen pro zlato, ale také ostatní vzácné kovy.

Napínavá je situace u stříbra, které právě pokořilo důležitou metu 17,23 USD za unci, čímž se otevírá potenciál k dalším vyšším metám – nejbližší kurzový cíl u 18,50 USD.

Rovněž platina stojí těsně před pokořením důležité bariéry u 1 025 USD za unci. Jejím proražením se také platině otevírá nový kurzový potenciál. Nejbližší cíl kolem 1 175 USD.

Závěr:
Není našim cílem kazit dobrou náladu z akciových zisků. Avšak je dobré si uvědomit, že nepropadat euforii a nevypínat kritické myšlení – to jsou vlastnosti dlouhodobě úspěšných investorů. Burza, jak známo, není jednosměrná ulice a každá bublina nakonec splaskne svou vlastní vahou, aniž by byla nutná nějaká vážná exogenní událost.

Trocha diversifikace portfolia tedy nikdy nemůže uškodit. Znamená to, mimo jiné, také dokupovat aktiva, která padla v ceně na úkor aktiv, která mají za sebou již značný kurzový růst. Pokud možno dříve, než tak učiní masa. Pak už bývá zpravidla pozdě.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA