Aktuality

Největší hedgeový fond investuje masivně do zlata

11.12.2017Novinka

Ray Dalio jen potvrdil své doporučení investorům ze srpna letošního roku deponovat do zlata 5-10% svého kapitálu jako zajištění proti politickým i hospodářským rizikům.

Ve svém rozhodnutí rozhodně nebyl Dalio jediný, neboť celkově nakoupili manažeři hedgeových  fondů do svých portfolií podíly zlatých fondů zlato do svých portfolií v podíly IAU v hodnotě 672 mil. USD a podíly GLD za 764 mil. USD.

Hedgeové fondy a jejich manažeři platí k nejlépe informovaným investorům na trhu. Jejích ambicí je generování výnosů nezávisle na trendech a situaci na kapitálových trzích (tzv. absolut return). Nezřídka jsou uzavřenými fondy, které nejsou určené pro veřejnost, ale pouze pro určitou skupinu investorů vybranou podle určitých kritérií (například výší minimálního vkladu). Ve svých strategických a taktických rozhodnutích využívají řady sofistikovaných technik spekulací na neomezenou skupinu podkladových aktiv.

Naproti tomu investiční banka ABN AMRO neočekává u zlata žádnou rallye v roce 2018 a analytička Georgette Boelle predikuje cenu na úrovní 1 200 – 1 250 USD / unci. Teprve v roce 2019 projektuje cenu zlata kolem 1 400 USD za unci. Svou prognózu opírá především o argumenty posilujícího dolaru a postupného zvyšování úrokových sazeb v roce 2018, a opačnou tendenci v roce 2019.

Extrémně pozitivní vyhlídky vzácných kovů sdílí například Keith Neumeyer - CEO těžařské společnosti First Majestic Silver. Ve svém interview uvádí  predikce růstu vzácných kovů v následujících 3 až 5 letech.
Neumeyer  očekává 130 USD za unci stříbra a 8 000 USD za unci zlata.

Své predikce zdůvodňuje u stříbra očekáváním zvýšené poptávky po stříbře z automobilového průmyslu, robotiky a elektrotechniky, která bude narážet na omezenou nabídku, takže by i stříbro mělo dohnat pozitivní vývoj, který jsme sledovali u všech ostatních průmyslových kovů, za kterými stříbro z nepochopitelných důvodů cenově zaostalo.
Disponibilní zásoby stříbra se podle Neumeyera od 80. let snížily z 5 miliard uncí a pouhou 1 miliardu, neboť velká množství byla spotřebována v elektronice a většina tohoto stříbra není už dále zpracovatelná. Zlato by podle Neumeyera mělo stoupnout společně se stříbrem až na 8 000 USD/unci.

Bude tedy napínavé sledovat, kdo má v ruce lepší informace a „nos“ pro budoucí vývoj ceny zlata a vzácných kovů.

A jaký je názor EKKA-Gold?
Existuje mnoho investičních strategií a o žádné z nich nelze z krátkodobého hlediska posoudit její konzistentnost. Existují však také historií osvědčená pravidla, která v podstatě nelze zpochybnit.

Jedním takovým pravidlem je anticyklické vyvažování portfolia.

Jednoduše řečeno: Rozumný investor by měl část aktiv, která mají za sebou razantní růst, částečně prodat a za realizovaný zisk přikoupit aktiva, která v ceně zaostala. Tímto postupem docílí investor snížení rizika portfolia, neboť logicky aktiva po dlouhém a razantním růstu zaujímají v portfoliu vyšší váhu než při původním nastavení a tím, že inklinují k silným korekturám, zvyšují celkové riziko. A opačně nákupem aktiv, která klesala (a tím se snížil jejich procentuální podíl na celkovém portfoliu), zvýšíme šanci na kurzový zisk, neboť pokles mají už za sebou. Mimo jiné dojde touto procedurou k obnovení původního požadovaného poměru mezi jednotlivými aktivy v portfoliu, které odpovídá původnímu rizikovému profilu portfolia.

Grafika: Dow Jones vs. vzácné kovy 2009-2017 (zdroj: wallstreet-online)

Dow Jones akciový index (tmavě zelená křivka) se od roku 2009 vyvinuly skvěle (+382%), zatímco vzácné kovy (zlato oranžová křivka, stříbro světle zelená křivka)ve svém vývoji zaostaly.

Náš názor:
Postupná realizace zisků u akcií a jejich přesun do vzácných kovů nemůže být i s ohledem na současnou ekonomickou a geopolitickou situaci ke škodě.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA