Aktuality

„Zrušením hotovosti by se stal svět jedním fešáckým kriminálem…“

23.11.2017Novinka

Tento pocit mám po přečtení článku „Zrušíme hotovost, sílí hlasy“ v iDnes ze dne 22. 11. 2017.

 Je jen dobře, že jsou zde lidé, kteří kriticky přemýšlejí a váží si své osobní svobody. Článek ekonomky paní Hany Lipovské mně těší o to více, že se jedná o mladého člověka narozeného v roce jako má dcera, kterou jsem se snažil vychovávat v duchu odpovědí paní Lipovské.

Jedinou drobnou poznámku bych si dovolil učinit k otázce „Kdo by na zrušení peněz vydělal a kdo prodělal?“ Autorka píše v závěru své odpovědi: „Ekonomika potřebuje úspory, protože bez úspor nemohou být investice. Bez investic technologický pokrok, ani hospodářský růst.“

K této universálně pravdivé a samozřejmě platné poučce lze dodat, že momentálně i tato základní ekonomická zákonitost pozbývá politikou centrálních bank poněkud na platnosti. Banky nejsou na našich úsporách interesovány, neboť mají otevřená napajedla u centrálních bank, kde mohou „natankovat“ při nulových sazbách bez nákladů. Úspory v těchto podmínkách plní roli společensky prospěšného kapitálu jen omezeně a jsou nahrazovány investicemi státního sektoru, a to na dluh. Rozdíl mezi efektivitou investic státu a efektivitou investic soukromého sektoru je přibližně stejný, jako rozdíl mezi tržním modelem a plánovitým řízením ekonomiky. S nadsázkou tedy jako NDR vs. NSR.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA