Aktuality

Bitcoin, bitcoin a zase bitcoin

09.11.2017Novinka

O revoluční podstatě technologie „blockchainu“ zde není diskuse. Německá Deutsche Bank uspořádala na téma „Blockchain“ konferenci. Společně s dalšími čtyřmi světovými bankami UBS, Bank Santander a Bank of New York Mellon, chtějí vytvořit block-chain systém pro potřeby bankovnictví. Technologie, na které bitcoin a kryptoměny bazírují, mohou znamenat revoluci v platebním styku, to je celkem jisté. Ale současná cenová křivka je výsledkem nákupní mánie a se samotnou podstatou blockchainu souvisí jen potud, že block-chain je oním příběhem, který každá mánie nutně potřebuje.
Ke každé bublině patří fantastické vyhlídky, kde „only sky is limit“. V atmosféře strachu z nevyužité příležitosti jsou účastníci ochotni zaplatit jakoukoliv cenu. A bohužel často také bez elementární znalosti podkladového aktiva a pravidel ocenění. Samotný příběh a fakt, že něco roste rychle v ceně, je postačujícím argumentem ke koupi.
 
V roce 2000/2002 byl tímto elektrizujícím příběhem internet a jeho neomezené a fantastické vyhlídky. Internet své fantastické vyhlídky potvrdil. Způsobil informační revoluci ve společnosti. Ale 99% tehdejších „dot.com“ firem zmizely z mapy finančního světa společně se stovkami miliard USD, které byly do těchto firem investory za jakoukoliv cenu investovány.

Graf 1:  Největší bubliny od roku 1990 vs. Bitcoin

Na svislé ose procentuální zisky, na vodorovné ose počet obchodních dní od startu bubliny. Všechny dosavadní bubliny, které přinesly stovky až tisíce procent, vypadají vedle křivky bitcoinu (šedá křivka) jako „zývající nuda“.
Zdroj: H.Weygand/OnVista

Závěr
Každá bublina nakonec praskne svou vlastní váhou. Není třeba žádných exogenních událostí. Se strmě stoupající cenou roste počet tzv. „nervózních rukou“. Tedy těch, kteří koupili včas a sedí na tučných ziscích. Jenže každý prudký obrat je vyleká a mají tendenci zachránit zisk a prodávat.
Z této logiky je třeba připravit se na velmi rozkolísaný vývoj.
Bitcoin tedy není pro každého a rozhodně ne pro ty z nás, kteří chtějí mít klidný spánek. Momentálně je to silně spekulativní aktivum vhodné jen pro spekulativní investory, kteří jsou ochotni riskovat i totální ztrátu.

 

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA