Aktuality

Trader svědčí před soudem o manipulacích s cenami zlata

13.06.2017Novinka

Často, když v minulosti přišla řeč na podezřelé pohyby ceny zlata směrem dolů a na úmyslně vysoké objemy obchodované tak, aby pokud možno způsobily extrémní převis nabídky a tudíž pokles ceny zlata, byli jsme častováni jako „vyznavači konspirace“. Jenže pak začaly prosakovat informace, že se více než o konspirace jedná o reálnou praxi velkých investičních bank.
Deutsche Wirtschaftsnachrichten“ přinesly ve svém článku ze 4. 6. 2017 další důkazy. Jeden z obchodníků německé Deutsche Bank David Liew se přiznal před soudem v Chicago k manipulacím s cenou zlata a stříbra.

Liew vypověděl, že se u Deutsche Bank naučil od svých kolegů, jak manipulovat s cenou vzácných kovů (tzv. Spoofing - umísťování velkých prodejních pokynů s cílem výrazně pohnout cenou a motivovat tak k akci žádaným směrem další účastníky elektronického obchodování, bez úmyslu tyto obchody později vyrovnat.) Liew své podvodné konání doznal a stal se spolupracujícím svědkem. Při podvodech měli spolupůsobit také obchodníci z jiných velkých bank. Pro Deutsche bank, která ještě obviněna nebyla, představuje Liew problém, neboť se ukazuje, že spolupracoval nejméně na stovkách podvodných obchodů s dalšími třemi obchodníky Deutsche Bank. Lze očekávat, že se banka bude snažit zdůvodnit tyto podvody jako „osobní“ selhání a všemožně odvrátit podezření, že se zde jedná o systematickou praxi.
Už v minulosti měla Deutsche Bank vážné problémy s americkými dozorujícími orgány. Šlo o mimosoudní vyrovnání za manipulaci s úrokovými sazbami. V lednu minulého roku souhlasila s vyrovnáním 7,2 miliardy USD za prodej toxických finančních nástrojů nemovitostního trhu klientům. Další mimosoudní pokutu zaplatila banka za usvědčení z elektronických chatových protokolů, kdy byla banka žalována privátními investory o 38 miliónů USD a v neposlední řadě další žaloba za pomoc ruským klientům vyvést ze země více než 10 miliard USD.
Klademe si otázku, zda je Deutsche Bank jediným zlobivým dítětem anebo se jedná jen o špičku ledovce?

 

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA