Aktuality

Island sanován, Řecko zruinováno.

31.03.2017Novinky

Jaký je rozdíl mezi liberálním a socialistickým myšlením, ukazují dvě řešení téhož problému. Islandská a řecká cesta z krize.

„Téměř deset let po finanční krizi ruší islandská vláda kapitálové kontroly. Důvodem je krajně pozitivní ekonomický růst…Island byl ochromen finanční krizí vinou vlastních bank, které se zapletly do spekulací. Kvetoucí turismus a investice se projevily v minulém roce v razantním hospodářském růstu. Podle předběžných čísel činí růst 7,2%. Za čtvrtý kvartál 2016 dokonce 11,3% ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Islandská měna posílila v posledních dvou letech o 24% a nachází se na nejpevnějších hodnotách od roku 2008.“ (Překlad části článku z Frankfurter Allgemeiner Zeitung ze dne 12. 3. 2017)
Na rozdíl od Řecka neobdržel Island od EU žádnou pomoc, nezinscenoval žádné záchrany bank a ani se nedržel „dobrých rad“ Mezinárodního měnového fondu. Místo toho zavedl kapitálové kontroly, aby zemi udržel na přechodnou dobu stranou mezinárodního vlivu. Vše ostatní přenechal silám tržního hospodářství. Jak je z výsledků obou cest patrné – svoboda a volný trh budou vždy lepším řešením než regulace, dotace a nikdy nekončící finanční infúze. Island je fit a Řecko i po čtvrtém „záchranném“ balíku v agónii.

 

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA