Aktuality

V říjnu akcie dolů a zlato nahoru?

19.09.2016Komentář

Mike Maloney varuje…

Známý finanční historik a měnový expert Mike Maloney varuje v rozhovoru v časopise Peak Prosperity před nebezpečím na finančních trzích. Podle něj má ultra volná politika centrálních bank krajně destruktivní důsledky, neboť nemá pro ekonomiku stimulující nýbrž naopak deformující účinek.
Maloney vysvětluje, že kupní síla měny představuje společenskou dohodu, která stojí a padá s důvěrou občanů ve stabilitu papírové měny. Tím, že jdeme do práce, vyměňujeme svůj životní čas za peníze, neboť věříme, že za ně dostaneme zboží a služby- tedy opravdové společenské bohatství.
Moderní ekonomičtí a sociální inženýři ve službách centrálních bank však věří, že mohou bohatství vytisknout, aniž by předtím byla vynaložena jakákoliv produktivní práce. Tento podvod na všech těch, kterým je privilegium tisku peněz odepřeno, vede k vykradení kupní síly dlouhodobých úspor občanů.
Touto politikou nejenže se nestartuje žádný samonosný ekonomický růst, ale navíc se vytvářejí velmi nezdravé spekulativní bubliny. Jejich „splasknutí“ pak ohrožuje samotnou existenci finančního systému.

Podle Maloneyho máme aktuálně co do činění nejen s bublinou na akciových trzích, nýbrž také na trzích dluhopisů, kde z principu k žádným bublinám a následným krachům docházet nesmí.

První signály přicházejícího krachu vidí v padajících cenách luxusních nemovitostí. „Krize roku 2008 je ve srovnání s přicházející krizí jen malým výmolem na cestě. V následujících letech zažijeme největší krach v dějinách“, tvrdí Maloney.

„Většina se většinou mýlí“

Je lhostejné, zda výše prezentovanému názoru uvěříme nebo ho „odbavíme“ jako malování čerta na zeď. Koneckonců proti tomuto názoru nalezneme tisíce jiných a pozitivních. Trh má vždy pravdu a čas ukáže.
Co však neškodí, je vzít v potaz historickou zkušenost, že „většina se většinou mýlí“. Koperník, jak známo, byl sám proti celému akademickému světu a establishmentu a přesto měl pravdu on. Za povšimnutí stojí také skutečnost, že většina expertů finančního průmyslu jsou z podstaty naladěni optimisticky. Je to logické, vždyť z rostoucích cen aktiv plynou i rostoucí poplatky a příjmy. Jejích analýzy mohou být tedy na zakázku svých šéfů účelově optimistické -spíše přáním, které je otcem myšlenky, či hledáním důvodů a argumentů, proč mají daná aktiva růst v ceně. Varovné hlasy a signály jsou nepopulární, kazí náladu investorů a tak jsou raději zatlačeny do pozadí.

Jeden humorný bonmot říká: „To poslední, co uslyšíte těsně předtím, než se zeměkoule rozpadne na prach, je volání experta, že něco takového je vyloučeno.“

Po záporných úrocích „helikoptérové peníze“?
Lidé ještě nestačili strávit absurdní záporné úrokové sazby a už se vážně diskutuje o dalším opatření k údajnému nastartování ekonomiky. „Helikoptérové peníze“. Svůj název získal tento nápad podle bývalého šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, přezdívaného „Helikopter Ben“. Jde o „velmi zajímavý nápad“, jak byl označen šéfem ECB Mariem Draghim  - finanční dary centrální banky přímo občanům, kteří je mají utratit v zájmu „nastartování ekonomiky.“  Přidali se hned také analytikové z Deusche Bank George Saravelos, Daniel Brehon a Robin Winkler, kteří jsou tohoto názoru: „Helikoptérové peníze by mohly být, pokud budou správně užity, účinnější než současná politika kvantitativního uvolňování.“ (Kvantitativní uvolňování= politika tisku nekrytých peněz. Vysvětlení autora.)

Při četbě těchto záměrů ještě důrazněji zopakujeme naše doporučení. Zůstaňte na straně kupců fyzického zlata. To totiž ochránilo svého majitele proti všem šarlatánům v celé lidské finanční historii.

Kdo má zlato, má vždy peníze.
Cena zlata i stříbra v posledních týdnech koriguje zisky, které získaly skokově den po Brexitu. Možná sbírají sílu k dalšímu útoku na letošní maxima a výš. Pokud letošní říjen nezůstane nic dlužen své „černé“ pověsti, neměl by to být pro vzácné kovy žádný velký problém.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA