Aktuality

Zlato: Nákupní kurzy jako v lednu 2016

31.01.2017Novinka

Osnova:

Trump a zlato
Trendy se rodí ve skepsi…
Hurá, negativních komentářů přibývá
Kde leží nákladová cena zlata aktuálně?
Bill Gross promluvil

 

Trump a zlato

Snížit daně a zvýšit investice státu- s tímto jednoduchým receptem chce nový president Trump vrátit USA na růstovou trajektorii.
Trump však čelí možná nejtěžší výzvě své životní kariéry, protože přejímá těžké dědictví. Rekordně předlužená země s křehkým ekonomickým růstem vykoupeným zdvojnásobením státního dluhu jen za Obamovy vlády. Země, která promarnila v roce 2008 šanci zjednat nápravu finančního systému postaveného na bublinových základech. Trumpovo vítězství bylo jasným „NE“ národa současnému estabilishmentu. Avšak očekávání, že přichází „mesiáš“ v sobě skrývá vysoký potenciál zklamání. Neboť ekonomické zákony platí i pro Trumpa a i on bude koneckonců vařit jen z vody. Žádný z prezidentů nesplnil - a ani nemohl beze zbytku splnit vše, co slíbil. A čím větší rozdíl mezi sliby a realitou, tím lépe pro zlato.
Nicméně, mezi ekonomy panuje názorová shoda, že snížení daní obecně vede ke kladnému  ekonomickému výsledku. Současně tato politika vede ke zvýšení dynamiky inflace. Například hlavní stratég fondu Fidelity James Bateman v rozhovoru pro deník „Die Welt“ počítá s inflací vyšší než 4%.
To však neznamená, že FED (centrální banka), bude v tomto tempu zvyšovat úrokové sazby. Jednak nebude chtít „zardousit“ křehký ekonomický růst a ani si to nemůže dovolit kvůli rekordnímu zadlužení státu.
Co to znamená pro střadatele? Stav záporného reálného úročení úspor bude i nadále pokračovat. Chránit tedy své úspory nákupem věcných a hodnotných aktiv zůstává pro střadatele nezbytností.
Zatímco Trumpova rétorika může ještě nějakou dobu hnát akciové trhy vzhůru, rostoucí inflace požene vzhůru cenu zlata, neboť právě zlato je ochranou proti sílící inflaci.
Cena zlata se na počátku roku 2017 vymanila z korekce (podzim 2016). Aktuálně bojuje s cenou kolem 1200 USD a od vánoc nasazuje opět k růstové trajektorii.

Trendy se rodí ve skepsi a umírají v euforii.

Dne 23. prosince 2016 dosáhla nálada investorů měřená tzv. Gold-sentiment-indikátorem 30-ti letého minima.  A to i navzdory tomu, že cena zlata vzrostla  za minulý rok o 7%.
Vysvětlením principů tzv. Analýzy sentimentu trhu bychom překročili formát našeho Newsletteru.  Pro naše účely postačí, když objasníme, že tato analýza zkoumá náladu účastníků trhu ve vztahu ke zlatu jako investičnímu médiu. Využívá se přitom zákonitosti, že krajně skeptická nálada ukazuje na brzký pozitivní obrat trendu a opačně. Tedy, že pozitivní trendy se rodí ve skepsi a umírají v euforii.
Obrázek grafu 1 ukazuje právě tento úkaz. Ve spodní části grafu je onen indikátor ukazující extrémní

hodnotu hluboko pod -2 body. Přesně v tomto bodu největší skepse došlo k obratu trendu (modrá šipka). Během následující měsíce pak poskočila cena z 1131 USD na 1200 USD, tedy o 6% za měsíc.


Graf 1: Cena zlata 2015-2017 a indikátor sentimentu trhu (zdroj: Stockchart.com)
Modrá šipka ukazuje, že v okamžiku, kdy dosáhla nálada investorů 30 letého minima, se cena zlata obrátila vzhůru.

Hurá, negativních komentářů na zlato přibývá.

Typickým průvodním jevem této skepse je také odraz daného tématu v médiích. Pro aktuální situaci je typická řada negativních komentářů, dokonce i v médiích, které se jinak těmito specifickými tématy moc nezabývají.
V souladu se zákonitostmi analýzy sentimentu trhu lze očekávat, že nejvíce negativních komentářů lze číst právě nyní, když je indikátor na svých minimech, tedy skepse je maximální. A skutečně – Frankfurter Allgemeiner Zeitung přinesl redakční článek dne 14. ledna 2017, kterému věnovali dokonce nezvykle hodně prostoru, téměř celou stranu.
Již samotný název dává tušit celkový tenor příspěvku: „ Zlato není nic jiného, než mrzká spekulace.“ Kromě typických závěrů, které jsou bankami a finančním průmyslem notoricky opakovány jako mantra, tedy například že zlato nepřináší úroky a tím pádem ani úroky z úroků a že i zlato kolísá ve své ceně (tak jakýpak „bezpečný přístav?“), přináší autor ještě řadu argumentací téměř až kabaretní povahy. Tak podle autora ztrácí zlato svůj význam v roli ochránce úspor, neboť poslední velká hyperinflace se odehrála již velmi dávno ve 20. letech minulého století. Nuže. Má poslední autonehoda se odehrála také poměrně dávno -v roce 1997. V logice autora tudíž mohu ušetřit peníze za havarijní pojištění, protože s další nehodou již nemusím počítat. Následně autor článku přechází k tématu kolísání Eura vůči USD. Kuriózně tuto zřejmou slabinu finančního systému rovněž přetváří jako problém zlata. Doporučení finančních derivátů na zlato místo jejich „fyzické matky“ patří spíše do kategorie záměny cílů (spekulace nebo pojistka?). Úsměvné je  autorovo rozčílení nad ekonomickou samozřejmostí, že u nižších gramáží slitků a mincí je cena za gram vyšší než u slitků větších. Zde by bylo na místě se autora zeptat, zda také mouku kupuje po pytlích? Neboť kilogramový balíček v Tescu je také dražší než cena kilogramu v 50 kilovém balení.  Autor v ráži se ještě negativně dotkne i vzácných sběratelských mincí, aby nechal svůj výkon vyznít v robustním závěru: „Jedno jak se zlata dotknete, všude jsou jen rizika. Proto se zlato nehodí pro rozumnou výstavbu majetku a to ani jako příměsek.“
Věřte, že nic nečteme raději, než takovéto jednostranně zaměřené články. Ty nám totiž prozrazují, že se již brzy můžeme těšit na pozitivní cenový vývoj. Zůstává jen údiv, jak může úspěšný žurnalista dojít k takovým závěrům. Zjevně mu uniká znalost finančních dějin lidstva, které jsou plné státních bankrotů a kolapsů měn a to i navzdory úroků z úroků. Navíc v době, kdy se negativní úroky staly realitou. Někteří věhlasní američtí ekonomové žádají negativní úroky až k úrovni -6%. Pak se majetek autora programově posune směrem k nule- garantovaně a bez rizika.

Kde leží nákladová cena 1 unce zlata?

Pokles ceny zlata mezi lety 2011-2015 vedl u producentů zlata k intenzívnímu hledání rezerv a masívnímu snížení nákladů na těžbu. Tak se podařilo celkové náklady na produkci 1 unce zlata dostat v průměru těsně pod hranici 1000 USD. Největší světový producent Barrick Gold dostal náklady dokonce na 800 USD/unci.
Každý další vzestup ceny zlata znamená tedy pro producenty čistý zisk, který je na burze honorován vzestupem kurzu akcie. Proto akcie zlatých dolů velmi bouřlivě reagují na změnu ceny zlata. (Viz graf 2 )

Graf 2: Cena zlata vs. kurs indexu zlatých dolů

Z grafu je patrné, že akcie zlatých dolů (světle zelená křivka) velmi agresivně reagují na změnu ceny zlata (tmavě zelená křivka).
 

Bill Gross promluvil…

je zřejmě nejúspěšnější manažer dluhopisových fondů všech dob. V amerických médiích je nazýván „král dluhopisů“. Tento člověk napsal 10.1.2017 něco, co by neměl přehlédnout ani laik, kterému řeč finanční matematiky  jinak moc neříká.
„Pokud úroky 10 letých amerických státních dluhopisů překročí důležitou hodnotu 2,6% (aktuálně 2,47%- poznámka autora)), začne tímto dlouhotrvající propad dluhopisů. Dávejte pozor na tuto metu 2,6%. Je mnohem důležitější než 20.000 bodů u Dow Jones indexu, je mnohem důležitější než 60 USD/barel ropy, mnohem důležitější než paritní kurz Euro/USD. Tato meta je klíčem pro úroky a možná i pro akcie v roce 2017.“
Krátké laické vysvětlení. Rostoucí úroky znamenají automaticky propady cen dluhopisů. Právě na dluhopisech stojí a padají téměř všechny penzijní fondy světa. Razantní propad kurzů státních dluhopisů by vedl k velkým ztrátám na majetku dlouhodobých střadatelů.
Současně stoupající úroky vedou zpravidla k propadům akciových trhů.


Suma sumárum: Rok 2017 má v sobě potenciál razantních změn. Naše očekávání tedy zní:
Úroky nahoru, ceny státních dluhopisů dolů, ceny akcií dolů, zlato nahoru.

Zpět

 
Přihlášení
 
 
 
 
 
Přihlášení
 
Spoření AuRENTA
 
nebo
 
E-shop AuRENTA